KLAUZULA INFORMACYJNA

Wypełniając obowiązek prawny uregulowany zapisami art. 13 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) Dz. U. UE . L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r, dalej jako „RODO”, informujemy, że:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.5 ust.2 RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu,
10. po zamknięciu okienka, do klauzuli informacyjnej masz dostęp w górnej części strony.
zapoznałem/zapoznałam się

Biblioteka

 

Cześć! Witam na stronie biblioteki i zachęcam do CZYTANIA KSIĄŻEK!!!

"Bo czytanie to (...) odnajdywanie własnych bogactw i własnych możliwości przy pomocy cudzych słów" 
                                                                                           ~ J. Iwaszkiewicz

 

  Godziny otwarcia:

Poniedziałek - piątek:   8.30 - 14.30

 

     Biblioteka szkolna jest pracownią interdyscyplinarną, służącą realizacji potrzeb dydaktyczno-wychowawczych szkoły. Czytelnikami biblioteki są uczniowie, nauczyciele i  pracownicy szkoły .Jej dzieje  są nierozerwalnie związane z  powojenną historią szkoły i sięgają 1947r. (1 września 1947r. zostało otwarte Gimnazjum Przemysłowe Przetwórczo-Papiernicze przy ul. Zamenhofa).  
   
     Obecnie biblioteka mieści się na parterze i  posiada jedno pomieszczenie,  w którym znajduje się wypożyczalnia i czytelnia.                                                        

     Biblioteka dysponuje 15-tysięcznym księgozbiorem, w tym lektury, książki zawodowe i beletrystyka. Czytelnia biblioteki pełni funkcję dodatkowej sali lekcyjnej, czasami odbywają się w niej wieczornice, imprezy okolicznościowe np. „poczta walentynkowa” .Uczniowie korzystający z czytelni mogą sięgać po księgozbiór podręczny i czasopisma.

 NOWOŚCI BIBLIOTECZNE

    

    

    

    

    AKTUALNOŚCI

 

01.06.2020r. Dzień Dziecka.                                                                                                

Kochani!
Z powodu epidemii  i zawieszonych zajęć w szkole, możemy się spotkać tylko online. Mam nadzieję, że ta przymusowa izolacja niedługo się skończy i wszyscy wrócimy  do normalności. Myślę, że marzycie o tym, tak samo jak ja. Życzę, by  COVID-19 nie zepsuł  Wam  świętowania  Dnia Dziecka, ( oczywiście w granicach rozsądku i zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia). Trzymam kciuki za plany na przyszłość i życzę wsparcia najbliższych  w ich realizacji . Radzenia sobie z trudnymi emocjami  i przede wszystkim miłości, bo jej potrzebujemy najbardziej.  
-M.S.                 

 

26.05.2020r. Dzień Matki

Nasze  mamy zasługują  na  podziękowanie  za bezinteresowną  miłość , wsparcie, wychowanie. Zachęcam do znalezienia upominku, który zapewni mamie chwile relaksu i odpoczynku. Takim oryginalnym prezentem będzie oczywiście książka. Polecam : „Białe róże z Petersburga” Joanny Jax, - akcja powieści dzieje się  w Petersburgu na pocz. XXw. a jej bohaterami są Lena i Aleksander. Miłość dwojga ludzi pochodzących z różnych warstw społecznych, pokazana jest  na tle zmian politycznych Rosji. Czy I wojna światowa a potem rewolucja październikowa  zniszczy rodzące się uczucie? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w książce.
Dla wielbicielek thillerów  mam "Naturalistę” Andrew Mayne. Bohater  książki  Theo  Cray, profesor biologii jest podejrzany o zamordowanie studentki. Czy naukowiec jest mordercą a może ofiarą nieudolnego śledztwa? Czy zabite kobiety, ( bo w miarę rozwoju akcji okazuje się, że zamordowanych kobiet jest więcej)    są przypadkowymi ofiarami grasującego w lasach niedźwiedzia, czy seryjnego mordercy? Kim jest Theo  Cray? Intrygująca powieść!                                           
Jeżeli mama lubi takie programy jak „Medium z long Island”, to radzę kupić „Damę z wahadełkiem” Pauliny Kuzawińskiej. Nie będzie się nudzić, miłość, spirytyzm i duchy na to nie pozwolą. Przekonajcie się same.  
  

 

21.05.2020r. Światowy Dzień Kosmosu.

 Z tej okazji chciałabym  zachęcić do  czytania książek, dzięki którym zabłyśniecie. Polecam :”Najlepsi. Kowboje, którzy polecieli w kosmos”- T. Wolfe, historia programu Mercury,  który miał  za zadanie wyniesienie pierwszych amerykańskich astronautów na orbitę okołoziemską i „Kosmiczne dziewczyny” -L. Jackson. 50 biografii zdolnych, inteligentnych  kobiet, które odegrały ważną  rolę  badaniach kosmosu. Miłego czytania.
 

 18.05.2020r. 100. rocznica urodzin Jana Pawła II

 Z okazji 100. rocznicy urodzin jednego z największych Polaków w naszej historii – Papieża Jana Pawła II(18.05. 1920 r. zmarł 2.04. 2005 r.) MEN zaprasza wszystkich na Koncert „Santo Subito – Prorok naszych czasów” z Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie. Szczegółowe informacje o widowisku  znajdziecie na stronie:   https:/niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/santo-subito-prorok-naszych-czasow-juz-w-poniedzialek-wyjatkowy-koncert/ .
Świętujmy razem ten szczególny dzień!                                                                              

Święto Narodowe Trzeciego Maja

„Święto Narodowe Trzeciego Maja, to święto państwowe ustanowione w 1919 roku, kiedy Polska odzyskała niepodległość, a potem ponownie w 1990. Święto Konstytucji 3 Maja obchodzone jest w ramach upamiętnienia uchwalenia Konstytucji w 1791r. 
Miłośników  historii zachęcam do  odwiedzenie zorganizowanej przez WBP im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi  wystawy online Utwory powstałe z okazji Konstytucji 3 Maja .


22.04.2020r. Światowy Dzień Ziemi.

Międzynarodowy Dzień Ziemi jest okazją do zastanowienia się nad tym jak zadbać o nasze środowisko naturalne. Produkujemy mnóstwo śmieci, splin, wycinamy drzewa, marnujemy wodę. Czas, zacząć zmiany od siebie. Na początek może starajmy się ograniczyć  liczbę używanych toreb foliowych, zamieńmy je na papierowe lub wielokrotnego użytku. Bądźmy odpowiedzialnymi  i świadomymi  konsumentami.
A dla wszystkich tych, którzy interesują się losem naszej Planety polecam książkę Bartka Sabely „Może wróci Morze”. Autor wędrując po Uzbekistanie opowiada dramatyczną historię Jeziora  Aralskiego ( kiedyś 4 największe jezioro świata), które ciągu 40 lat, dzięki rabunkowej polityce władz sowieckich zamieniło się w pustynię. To jedna z największych katastrof ekologicznych! Warto!

13.04. 2020r. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

W tym roku mija 80. rocznica zbrodni w Katyniu.  Masowe groby oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 r.odkryli  naziści w 1943r. Przez całe 10-lecia sowieci zaprzeczyli, że to oni stali za egzekucjami, przypisując mord Niemcom. Dopiero 30 lat temu Związek Radziecki  przyznał się  do zbrodni katyńskiej. Prawda, którą moje pokolenie 50-latków musiało samo odkryć, czytając  m.in. lektury z nielegalnego obiegu, jest teraz na wyciągnięcie ręki. Zamiast siedzieć w domu i się nudzić zachęcam do czytania ! Na długiej liście książek o Katyniu odkryłam  książkę Marii Nurowskiej” Pamiętnik znaleziony w Katyniu. Opowieść o pilotce Janinie Lewandowskiej, jedynej kobiecie zamordowanej w Katyniu”. Warto!

Wielkanoc!
Niech nadchodzące Święta Wielkiej Nocy niosą ze sobą radość i nadzieję. Życzę wszystkim dużo zdrowia, "jeszcze będzie przepięknie...". 2.04.2020 r. 15 rocznica śmierci Jana Pawła II
Dziś obchodzimy  15 rocznicę śmierci Jana Pawła II (zmarł 2 kwietnia 2005 r.). W tym szczególnym dniu ” w czasie zarazy” przyda się wszystkim promyk nadziei, bo jak pisał św. Jan od Krzyża: „Staraj się sprawić przyjemność (....) innym niż samemu sobie,( ...).Im więcej dasz, tym więcej wróci do Ciebie”. Pamiętajmy o tym, szczególnie teraz!                                                                                                         
Rady i przestrogi św. Jana od Krzyża, to była książka, która wywarła wielki wpływ   na wybór drogi przyszłego papieża. Natomiast w  świat  wyobraźni  wprowadził małego  Lolka, ojciec. Z relacji światków  wspaniały gawędziarz i bajarz. Książki towarzyszyły Janowi Pawłowi II do końca  życia. Gdy umierał  Wanda Półtawska ( wieloletnia przyjaciółka) przyjechała do Rzymu i czytała  przyjacielowi  książki. Jak wspomina w książce "Beskidzkie rekolekcje(...)” w Poliklinice Gemelli czytała  papieżowi  m.in. "Trylogię" i "Pana Tadeusza",  "Szatę" Lloyda C. Douglasa i jego własną książkę "Pamięć i tożsamość". Odszedł, kiedy skończyła czytać "Wolne miasto".  M. Jałowieckiego.                                                                                         
Święty Jan Paweł II mówił:” Zawsze miałem dylemat: Co czytać? Starałem się wybierać to, co najistotniejsze. Tyle rzeczy się publikuje. Nie wszystkie są wartościowe i pożyteczne. Trzeba umieć wybierać i radzić się, co czytać.”
Życzę dobrych wyborów.

 

ZRÓB TO SAM !

Kochani, wszystkim, którym dopiekło ślęczenie nad książkami i nauka polecam robótki domowe. Nie ma co się śmiać, to relaksujące i pożyteczne zajęcie( w dobie przymusowego zamknięcia w domu), pod warunkiem, że jesteśmy cierpliwi. Ja na własny użytek odkryłam  haft richelieu. Książkę ze wzorami zakupiłam już czas jakiś temu, ale nigdy nie miałam czasu zastosować umieszczonych wzorów w praktyce. Do haftu richelieu  podeszłam profesjonalnie. Pocięłam  prześcieradło, białe, teraz się takich nie używa, leżało nowe, jeszcze z wyprawy ślubnej. Przygotowałam  wzór serwetki, mulinę( okazało się, że mam, moja mama lubiła robić zapasy nici), tamborek, też się znalazł na strychu, nożyczki, igłę, ołówek do odrysowania wzoru. Najgorzej było z krochmalem, bo kto dziś krochmali pościel?      Ale też sobie poradziłam, okazało się, że jestem kreatywna. Mąka ziemniaczana, woda i już. Początki nie były łatwe, dałam radę. Efekty mojej pracy możecie zobaczyć. Ja jestem z siebie zadowolona.
 

Dekorowanie  przedmiotów  kawałkami papieru  staje się bardzo  modne. W księgarniach  możecie znaleźć wiele poradników dotyczących decoupage .                  Ja trafiłam na  książkę Marisy Lupato „Decoupage. Wszystkie techniki”. To poradnik, w  którym autorka  przedstawia podstawowe techniki  decoupage’u . Zachęcam nie tylko do lektury, ale przede wszystkim do spróbowania swoich sił  w zdobieniu np. szkła czy drewna.  Moje rękodzieło min.  styropianowe wielkanocne jaja.  
 

 

27.03.2020r. Międzynarodowy Dzień Teatru.  
27 marca, co roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. W tym, z powodu epidemii całe życie kulturalne przeniosło się do sieci. Wszystkim,  którzy siedzą    w domu i się nudzą, polecam kontakt z kulturą wysoką. Na stronie #Zostańwdomu – sztuka przyjdzie do Ciebie!  - możecie obejrzeć zbiory muzealne, spektakle teatralne, filmy, zapoznać  się z bogatą ofertą filharmonii, oper, teatrów czy bibliotek.
Jeśli chodzi o biblioteki, to zachęcam do odwiedzenia strony  #NieZostawiamCzytelnika - przegląd inicjatyw online realizowanych przez polskie biblioteki. Tam m.in. Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu opracowała wykaz darmowych e-booków, muzeów,filmów.

E-BOOKI I AUDIOBOOKI 

 1. Woblink- darmowe e-booki
 2. Legimidarmowy zbiór e-booków i audiobooków dla różnych grup wiekowych, dedykowany na okres pandemii. Aby skorzystać ze zbioru bezpłatnych ebooków należy wejść w link i wpisać kod: czytamy
 3. Polona- Biblioteka Narodowa, administrator Polony, udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji – zdigitalizowane przy użyciu najnowocześniejszych technologii, pozwalających uzyskać najwyższą jakość
 4. Wolne Lektury- podstawowe źródło bezpłatnych lektur szkolnych dla uczniów i nauczycieli
 5. Bajkowisko- bezpłatne audiobooki dla dzieci na YouTube 
 6. Digital Book- audiobooki w języku angielskim
 7. pl- darmowe ebooki 
 8. Publio- darmowe ebooki 
 9. Virtualo- darmowe ebooki 
 10. pl- darmowe ebooki 

   11.Publio - darmowe ebooki 

   12.Virtualo - darmowe ebooki 

   13.Ebook.pl - darmowe ebooki 

   14.Ebooks43.pl - darmowe ebooki

   15.Storytel.pl - 30 dni słuchania za darmo - audiobooki na telefon i tablet

   16.National Emergency Library - jedno z większych archiwów uwolnione do 30.06

 FILMY I NAGRANIA

 1. Metropolitan Opera- wielu marzy o tym, aby chociaż raz udać się do Opery w Nowym Jorku i zobaczyć takie sławy jak Elina Garanca czy Anna Netrebko. Teraz można to zrobić z własnej kanapy
 2. Arte- darmowe dokumenty popularnonaukowe i spektakle. Macie ochotę na dokument historyczny, polityczny a może na obejrzenie Pippi Pończoszanki w Operze Helsińskiej? Wszystko dostępne w jednym miejscu i to w sześciu językach
 3. NINATEKA- filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe 
 4. Teatr Telewizjitelewizyjne przedstawienia teatralne
 5. Filmy fabularne- filmy fabularne od Telewizji Polskiej 
 6. Filmoteka- Filmoteka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie to projekt cyfryzacji oraz udostępniania wybitnych filmów tworzonych przez artystów polskich z pola sztuk wizualnych w XX wieku i na początku XXI wieku 

 MUZEA

 1. Władysław Hasior- wirtualny spacer po Galerii Opera  
 2. Google Art&Culture- dzięki kolekcji możecie chodzić po obrazach wielkich twórców, zagłębić się w świat street artu, wchodzić do muzeów, przeglądać dzienniki Fridy Cahlo i eksplorować świat sztuki i kultury 
 3. British Museum- interesują Was religie Afryki? Europejski design? Koniecznie zapoznajcie się ze zbiorami British Museum. Będziecie poruszać się po osi czasu, słuchać przewodnika i poznawać historię światowej kultury 
 4. Luwr- Luwr przygotował 3 szlaki zwiedzania. My sprawdziliśmy ścieżkę egipską, która pozwala zapoznać się ze zbiorami dotyczącymi tego starożytnego państwa. Po podejściu do eksponatu, można na niego kliknąć i wyświetlić więcej informacji
 5. Muzeum Malczewskiego- na zwiedzanie zaprasza Muzeum Malczewskiego w Radomiu
 6. Muzeum Gombrowicza- wirtualny spacer po Muzeum Gombrowicza 
 7. Muzeum Kochanowskiego- wirtualny spacer po muzeum w Czarnolesie
 8. Muzeum Powstania Warszawskiego- po wejściu na stronę internauci mogą "przejść się" korytarzami muzeum i odwiedzić sale tematyczne poświęcone różnym etapom powstania np. okupacji, państwu podziemnemu czy godzinie W
 9. Eastman Museum- legendarne zdjęcia online
 10. Wirtualne Muzeum Fotografii- fotografie z archiwów wybitnych polskich artystów wykonane na przestrzeni dekad, ścieżki tematyczne i linki do innych zbiorów on-line
 11. Narodowe Archiwum Cyfrowewielka baza cyfrowych archiwaliów 
 12. Travel and Leisure- wirtualne zwiedzanie 12 słynnych muzeów
 13. Buckingham Palace - wirtualny spacer po rezydencji Królowej
 14. Muzeum Fridy Kahlo- wycieczka po ogrodach Błękitnego Domu
 15. Lyndhurst Mansion- wirtualny spacer po jednym z piękniejszych dworów gotyckich Ameryki

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w łodzi proponuje m.in.
WIRTUALNY SPACER LITERACKI PO ŁODZI

Jana Sztaudyngera i innych wybitnych pisarzy i poetów z regionu łódzkiego można spotkać na literackim szlaku. 
Wystarczy zagrać w grę na smartfony "Literacki surfing" - bezpłatnie i bezpiecznie, bo bez wychodzenia z domu!

Polecam stacjonarną wersję gry, bez wychodzenia z domu.
Szczegóły projektu: https://www.wbp.lodz.pl/literacki-surfing
Zachęcam.


#Zostań w domu. Czytaj książki!

Pandemia  zamknęła nas w domach. Czas kwarantanny to doskonały moment na nadrobienie zaległości książkowych. Setki lektur w formie audiobooków i  e-booków przygotował dla nas Empik. Możemy czytać przez 60 dni za darmo!  Zachęcam do sięgnięcia po zaległą lekturę. Do jakich książek zajrzeć?                    Oto moje propozycje:
Wielbicielom thrillerów polecam „Pacjentkę” M. Alex – niezła fabuła, trzymająca w napięciu od pierwszych stron, wartka akcja, zaskakujące zakończenie!  

Wszystkich, którzy kochają ” Hobbita” zachęcam do  sięgnięcia  po książkę C. Humphreya  „Tolkien. Biografia”. Przeczytałam, ciekawa. Tolkien w oczach swojego biografa to nie tylko pisarz, ale również kochający mąż  i ojciec.

 Tym, którzy lubią malarstwo Vincenta van Gogha proponuję przeczytać  książkę  I. Stone aPasja życia”-  niezwykła, pełna pasji i namiętności  historia autora „Słoneczników”.

Jeśli  macie ochotę na międzynarodowy bestseller, to przeczytajcie „Przy stole z Hitlerem” R. Postorino. Historia 26-letniej Rosy, testerki potraw przygotowywanych dla  Hitlera .Wojna i nazizm widziany  oczami  niemieckich kobiet. Warto!

Nawiedzony dom na wzgórzu” J. Shirley,to powieść dla miłośników mocnych wrażeń. Ten horror doczekał się 2  kinowych ekranizacji. Polecam!

Z  literatury  tzw. kobiecej   warto wybrać książkę  „Małe kobietki” L. Alcott - ciepłą pełną miłości , wzajemnego  zrozumienia  i szacunku  historię 4 sióstr. Przyznaję, trochę moralizatorska jak na dzisiejsze warunki , ale urocza.

Miłośnikom reportażu polecam książkę W. Szabłowskiego „Jak nakarmić dyktatora”. Relacja kucharzy, którzy gotowali dla  tyranów odpowiedzialnych za śmierć tysięcy a nawet milionów ludzi. Jak żyli ,co myśleli przygotowując posiłki, czy się bali o siebie i swoje rodziny? Pamiętajmy, że ich  los  zależał  od gustów kulinarnych pracodawców.  Na te i inne pytania znajdziecie  odpowiedz czytając książkę. Świetny reportaż!

Nie zapomnijcie o lekturach szkolnych. Powtórka do matury, wskazana!  W zakładce: szkoła średnia możecie znaleźć takie tytuły jak: „Zdążyć przed Panem Bogiem” H. Krall, „Dżumę” A. Camusa , Zbrodnię i karę” F. Dostojewskiego, „Lalkę” B. Prusa,  „Ferdydurke” W. Gombrowicza czy „Wesele” S. Wyspiańskiego. Szczegóły znajdziecie na stronie Empiku.

Sfrustrowanym nauczaniem  online  nauczycielom oraz  wszystkim miłośnikom komedii kryminalnych polecam zabawną książkę J. Galińskiego” Kółko się pani urwało”. Bohaterką  jest irytująca starsza pani, która na własną rękę próbuje rozwiązać zagadkę kryminalną, co prowadzi do  wielu śmiesznych sytuacji.            Świetnie się bawiłam !

„Opiekunkę” S. Browne, powinni przeczytać rodzice, którzy w dobie koronawirusa cierpią z powodu 24 godzinnego siedzenia w domu ze swoimi pociechami i tęsknią  do czasów, gdy ich skarbami zajmowały się bliższe lub dalsze  opiekunki a oni mogli rozwijać  karierę zawodową. Ta książka pozwoli wam drodzy rodzice  docenić zalety bycia  rodziną. Nie dajcie się uzależnić od pomocy opiekunek! Wciągająca lektura!

„Tatuażysta z Auschwitz”  H. Morris - oparta na faktach. Poruszająca  historia  miłości Lalego do Gity. Książka  zachwyca i przeraża. Dlaczego, bo jej akcja rozgrywa się w obozie koncentracyjnym. Warto przeczytać!

Jeżeli oglądaliście  telewizyjny program podróżniczy  pt. „Pieprz i wanilia”, to z przyjemnością przeczytacie biografię Tony’ego Halika pt. ” Tu byłem. Tony Halik” Autorem książki jest M. Wlekły, który bardzo szczerze opisuje  życie swojego bohatera, jego, podróże i przygody. Fascynująca i zaskakująca lektura.

Miłej lektury!


25.02.2020 Ostatki!

Staropolskim  zwyczajem we wtorek świętowaliśmy  ostatni dzień Karnawału. Już od samego rana na korytarzach można było spotkać przebierańców.                    W bibliotece odbył się Konkurs na najlepsze przebranie. Zwyciężyła : Milena Styss. Wszystkim uczestnikom Gratulujemy!                                                                    Organizator konkursu: Samorząd Uczniowski i biblioteka.   

                                                               

20.02.2020 Tłusty Czwartek

„Tłusty Czwartek
dzień rozpusty !
Każdy wcina pączek tłusty
I nieważna jest figura
kiedy w domu pączków góra…”
Dziś bezkarnie  będziemy  objadać się pączkami.

 

14.02.2020r. Walentynki!

14 lutego w „Poligrafiku" obchodziliśmy Dzień Zakochanych - Walentynki. Biblioteka przygotowała specjalną skrzynkę na listy  walentynkowe dla ukochanej/ukochanego. W bibliotece można było posłuchać piosenek o miłości w wykonaniu Kuby Pietrzaka. Chętni mieli okazję  umieścić tytuł swojej  ulubionej książki o miłości na specjalnej tablicy. Zobaczcie jakie książki znalazły się na liście  „10 najlepszych książek o miłości”!

Nasz ranking 10 książek o miłości na Walentynki !:
 
1.) 

2.)
3.)
4.) "Usłyszeć ciepło słońca- teoria szczęścia" - Yuki Fumino
5.) "Między nami chaos" - S. Miller
6.) "Gwiazd naszych wina"- J. Green
7.) "Papierowe miasta" - J. Green
8.) "Angielski pacjent" M. Ondaatje
9.) "Wichrowe wzgórza" -  E. Bronte
10.) " Duma i uprzedzenie" - J. Austen

Tydzień Książek Zakazanych!

Tydzień Książek Zakazanych upłynął pod hasłem „ W poszukiwaniu zakazanych lektur”. Nasza biblioteka zaprosiła uczniów klas 1 do literackiej gry, w której trzeba było wykazać się detektywistycznymi umiejętnościami. W tym dniu  biblioteka zamieniła się  w pokój zagadek. Uczestnicy zabawy  musieli  odszyfrować ukryte wskazówki, aby odnaleźć poszukiwane książki i odczytać hasło.
  

 


Wesołych Świąt z książką!

      

 

6.12.2019r. Dzień Patrona!

Obchody Dnia Patrona w „Poligrafiku” odbyły się 6 grudnia br. Społeczność szkolna  uczestniczyła  w  Mikołajkowym Turnieju Piłki Siatkowej, którego organizatorem był  p. profesor D. Dudek. Rywalizacja odbywała się w miłej, mikołajkowej atmosferze a sam Turniej zakończył się wręczeniem uczestnikom  „słodkich” nagród. Biblioteka również włączyła się do akcji. Wolontariusze  pomogli w projekcie plakatów i dyplomów turniejowych . Natomiast w czytelni  powstała wystawka poświęcona Mikołajowi Rejowi pt. „Rady Mikołaja Reja”, na której zostały zaprezentowane zdjęcia wykonane przez p. profesora  M. Bartosika.

 

2.12.2019r. Zbiórka darów  dla zwierząt ze schroniska !

Tradycyjnie w grudniu zbieramy  karmę  dla bezdomnych zwierząt. Dary zostaną  przekazane do Schroniska dla Zwierząt  przy ul. Marmurowej 4 w Łodzi. Wszystkim osobom, które włączyły się w pomoc składamy serdeczne podziękowania.
- Zespół redakcyjny gazetki szkolnej: „Gryf”

 

29.11.2019r. Andrzejki w bibliotece!

 29 listopada na przerwach  młodzież miała okazję powróżyć. To były  magiczne chwile.
  

 IV Ogólnopolski Zjazd Nauczycieli Bibliotekarzy
W dniach 22-23 listopada 2019 r. już po raz czwarty Ośrodek Usług Pedagogicznych i Socjalnych ZNP Filia w Łodzi zorganizował spotkanie dla szkolnych bibliotekarzy.
Zjazd odbył się w Hali Expo-Łódź w ramach Targów Ciekawej Książki.
W wydarzeniu uczestniczyli nauczyciele z całej Polski.

 

 

Książki  Olgi Tokarczuk – laureatki literackiej Nagrody Nobla 2018  na naszej   kanapie!
Olga Tokarczuk to ceniona polska pisarka, poetka, felietonistka oraz eseistka, warto sięgnąć po jedną z jej wybitnych książek. Zapraszam do lektury!

 

 

31.10.2019r. Halloween w bibliotece!

Przez cały piątek czytelnicy mogli przekonać się, że w bibliotece nie straszy nudą. Od samego progu czekały na odwiedzających książki,  gotowe do wypożyczenia! Niespodzianek było więcej. Ten, kto nie zdecydował się na spotkanie z lekturą, musiał ponieść „straszne” konsekwencje. Ryzykanci musieli rozwiązać „straszne” zagadki oraz nosić przez cały dzień naklejki z hasłem „Kocham książki”. Oczywiście, wszyscy uczestnicy zabawy potraktowali ją z przymrużeniem oka.                
 

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2019
Hasło tegorocznego Miesiąca Bibliotek Szkolnych to : Wyobraź sobie!
W związku z tym wydarzeniem w bibliotece szkolnej odbędzie się szereg działań promujących jej działalność  m.in.:
- w ramach  integracji  środowiska szkolnego przez cały miesiąc  będzie można oglądać  prace  uczniów ”Poligrafika”. 
- „ Kreatywna kanapa” - miejsce, gdzie  młodzi ludzie będą mogli spędzić wolny czas, porozmawiać, zrelaksować się ,popracować  lub zwyczajnie poczytać. Najważniejsze, żeby czuli się jak u siebie w domu.
-„Randka z książką”: to już kolejna edycja zabawy, polegająca na tym, że wypożycza się książki w ciemno, tzn.  nie można poznać ani tytułu, autora, treści.

 

„Czwartkowe granie” w bibliotece.

Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich chętnych na „Czwartkowe granie”. W kameralnej atmosferze można posłuchać  muzyki w wykonaniu naszych uczniów. Zrelaksuj się i  odpocznij!

 

„ Wyobraź sobie” – próby do Europejskiego  Dnia Języków.

Mamy bardzo kreatywnych uczniów. W bibliotece odbyły się próby do Europejskiego Dnia Języków , którego organizatorem 8.10.2019r. była p. profesor A. Miśkiewicz.

 

30.09.2019r. Dzień Głośnego Czytania

 29 września 2019 r. obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.
Święto zostało ogłoszone z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Ponieważ w tym roku  przypadało w niedzielę , w naszej szkole świętowaliśmy 30 października.          W poniedziałek na  przerwach, chętni mogli wysłuchać fragmentów książki C. L. Zafona „Cień wiatru”. 

 

Kiermasz podręczników.

Zgodnie z tradycją szkoły  we wrześniu  w  bibliotece  odbył się kiermasz podręczników. Uczniowie  w dniach 9.09- 30.09  mogli sprzedać lub kupi  używane książki .

9.09.2019r. „Narodowe Czytanie”

7 września w całej Polsce odbyła się  ósma edycja „Narodowego Czytania” – ogólnopolskiej akcji pod patronatem Pary Prezydenckiej.
W naszej szkole Narodowe Czytanie odbyło się dwa dni później. W poniedziałek 9 września chętni uczniowie mogli przez cały dzień czytać wybrane fragmenty lektur w bibliotece.

 

06. 2019r. Czerwiec w bibliotece.
Animacja czasu wolnego, gry i zabawy!
Myślicie , że gry edukacyjne, to nuda? Nic bardziej mylnego. To fajna zabawa! Przekonali się o tym uczniowie naszego „Poligrafika. Chętni,  w czasie wolnym        od zajęć dydaktycznych mogli układać w bibliotece puzzle edukacyjne. Młodzież, oprócz tego, że mile spędziła  czas, to miała  mega satysfakcję z zabawy. Nic przecież lepiej  nie motywuje do działania, jak dobrze wykonane zadanie.
Może następnym razem gra planszowa? Czekamy na propozycje!

 

04.2019 Razem pomóżmy bezdomnym zwierzętom!

Pod takim hasłem, z okazji Dnia Kota ( 17.02.2019r.) zespół gazetki szkolnej „Gryf” zorganizował  w naszej szkole zbiórkę karmy ( nie tylko dla kotów).Karmę można było zostawić w bibliotece lub u p. wicedyrektor J. Walewskiej. Akcja trwała do końca kwietnia i spotkała się z  dużym odzewem. Karmę dla bezdomnych zwierząt zbierali   uczniowie , nauczyciele i pracownicy szkoły. Dla osoby, która przyniosła  najwięcej karmy, zespół redakcyjny „Gryfa” ufundował ciekawe nagrody , które pozyskał dzięki nawiązaniu współpracy z takimi łódzkimi firmami jak: „Saltos”, „Alfa Laser Game Arena”
Wszystkie „podarunki” dla zwierząt trafiły do Schroniska dla Zwierząt” w Łodzi, ul. Marmurowa 4.
Dziękujemy!
 

 

8.03.2019 Dzień Kobiet!

Z okazji Dnia Kobiet  w Poligrafiku  odbył się maraton fitness, w którym wzięły udział dziewczyny i kobiety z naszej szkoły. Podsumowanie i zdrowy poczęstunek – „ bo fit jest git”,  odbył się w bibliotece. Organizator imprezy p. profesor J. Walewska i A. Calak.
Wszystkim uczestniczkom  dziękujemy!

 

 

6.03.2019r. Dzień Otwarty!

6 marca 2019 r. w Poligrafiku odbył się Dzień Otwarty. W godz.9.00-14.00 zainteresowani działalnością  szkoły rodzice i młodzież  mogli zobaczyć jak technikum  wygląda  od wewnątrz, co w nim  jest ciekawego i gdzie można odpocząć i mile spędzić  wolny czas. Biblioteka czynnie włączyła się do akcji promującej szkołę, bo „biblioteka to nie tylko książki, ale przede wszystkim ludzie , którzy w niej bywają”.  Mamy nadzieję, że od września nowi czytelnicy zasilą szkolne grono wielbicieli książek.

 

1.03.2019r. Dzień Przytulania Bibliotekarza

Z okazji Międzynarodowego Dnia Przytulania Bibliotekarza - życzę  serdecznych  uścisków.
A wszystkim, którzy chcą zadbać o zdrowy stan ducha polecam  z naszej biblioteczki książki. Miłego czytania!


28.02.2019r. Tłusty czwartek.


„Powiedział Bartek,

że dziś Tłusty Czwartek,
a Bartkowa uwierzyła
dobrych pączków nasmażyła”.
Kochani, dziś w Tłusty Czwartek możemy sobie pozwolić na grzech obżarstwa. Życzę smacznych pączusiów!
M.S.

 

7.02.2019r. Walentynki.

7 lutego obchodziliśmy w szkole Dzień Zakochanych – Walentynki ( tydzień wcześniej ze względu na ferie, które w tym roku  trwają od 11 do 22 lutego). Tego dnia w Poligrafiku królował kolor czerwony. Przygotowana została specjalna skrzynka, do której można było wrzucać życzenia walentynkowe dla swojego wybranka lub wybranki. Zorganizowano zabawę biblioteczną „Randka z książką”.  Nie zapomniano o odpowiedniej dekoracji. W bibliotece, pojawiły się ozdoby w kształcie serc. Postanowiono również uatrakcyjnić obchody Walentynek przygotowując stół pyszności, gdzie młodzież i nauczyciele mogli poczęstować się upieczonymi przez chętnych ciastami. Organizator imprezy Samorząd Uczniowski i Gazetka Szkolna „Gryf”.

 

7 rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej. Pamiętamy!

W siódmą rocznicę śmierci ( W. Szymborska zmarła 1.02 2012r.) w naszej bibliotece można było poczytać zabawne limeryki poetki oraz obejrzeć wystawkę poświęconą poezji pt. ”Co nam w duszy gra”. Każdy tomik poezji można było przytulić do sera -wypożyczając.

ROK SZKOLNY 2018/2019

 

„-Niedługo Pan Jezus przyjdzie z choinką-
 tak śpiewa chłopczyk z dziewczynką” ~ Jan Twardowski

 Zdrowych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszystkiego co najlepsze w nadchodzącym Nowym  Roku 2019 – życzy M.Stratyńska

 

19.12.2018rMuzeum Sportu.

„ Szybciej, wyżej, mocniej” – to  hasło wystawy, którą mieli okazję obejrzeć uczniowie klas 1gb i 2gb pod opieką p. A. Calak i p. M.Stratyńskiej.
 Wystawa została otwarta dla publiczności w Akademickim Centrum Sportowo-Dydaktycznym Politechniki Łódzkiej „Zatoka Sportu”, al. Politechniki 10.

 

Nie samą nauką człowiek żyje…

W naszej szkole ważna jest atmosfera, dlatego w bibliotece dbamy, by każdy czuł się tu dobrze. Po prostu był sobą. Biblioteka stara się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom młodzieży: wspierać i inspirować.
ZAPRASZAMY !

 

 

Andrzejki 2018

30 listopada członkowie  gazetki szkolnej „Gryf” pod opieką p. M. Stratyńskiej przygotowali wróżby andrzejkowe dla uczniów naszej szkoły.                                   
W tym dniu szkolna biblioteka została zamieniona w "Salę Wróżb". Było lanie wosku, przepowiadanie przyszłości z kart, wróżenie imion ukochanych. Katalog wróżb był bardzo bogaty. Wszyscy świetnie się bawili, humory dopisywały.

 

23.11.2018r. „Pan Cogito odwiedza bibliotekę”

W piątek 23 listopada grupa młodzieży pod opieką p. M. Stratyńskiej uczestniczyła  w sesji poświęconej Z. Herbertowi. Spotkanie odbyło się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego, w ramach projektu: „Pan Cogito odwiedza bibliotekę”. Młodzież miała okazję wysłuchać wykładu  p. prof. Dr hab. M. Woźniak-Łubieniec : „Jeśli wybierasz się w podróż…” Motyw wędrówki w poezji Z. Herberta.
Dziękujemy za zaproszenie!

20.11.2018r. Wycieczka w ramach akcji: „Poznajemy zawody”

20.11.2018r. uczniowie S.P. nr 189  wraz z wychowawcą  odwiedzili naszą szkołę. Na piątoklasistach technikum wywarło duże wrażenie. Powodzeniem cieszyły się zajęcia praktyczne z p. prof. W. Pilcem i p. prof. Piotrem  Turkowskim. W trakcie zwiedzania warsztatów uczniowie mieli okazję  posłuchać  o początkach drukarstwa, obejrzeć unikatową maszynę służącą do składania tekstu - linotyp, poczuć się jak drukarze, spróbować swoich sił przy przycinaniu papieru, łamaniu tekstu,  drukowaniu ręcznym oraz odpocząć w bibliotece.

100- lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.

16 listopada 2018 r. uczniowie oraz nauczyciele spotkali się w  naszej bibliotece, by upamiętnić 100-lecie odzyskania przez Polskę  Niepodległości. W programie znalazła się  żywa  lekcja historii  oraz wystawa książek związana  z tematyką 11 Listopada. Organizatorem uroczystości była p. profesor K. Kurasińska, aranżacja wystawy p. M. Stratyńska.

 

23.10.2018r. Prezentacja naszej szkoły !

23.10.2018r. klasa VII Szkoły Podstawowej nr 182 w Łodzi z wychowawcami odwiedziła naszą szkołę. Dla siódmoklasistów  przygotowano szereg atrakcji promujących  szkołę. Młodzież miała okazję obejrzeć szkołę, zapoznać się z kierunkami kształcenia, zobaczyć  warsztaty, odpocząć i miło spędzić czas  w naszej  bibliotece. ZAPRASZAMY!

31.10.2018r. Halloween w bibliotece

Wierzycie w magię, zaklęcia, czarownice, złe moce? Zastanówcie się dobrze  nad odpowiedzią zanim zaczniecie czytać…

  

 

14.10.2018r. Dzień Edukacji Narodowej

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w bibliotece zorganizowano wystawkę książek: pt. „Książki z bibliotekarzem-nauczycielem w tle”. Wystawce towarzyszyło hasło : "Carpe diem. Chwytajcie dzień, (…). Uczyńcie wasze życie niezwykłym”, zaczerpnięte z poczytnej lektury N. Kleinbaum-„Stowarzyszenie umarłych poetów”. Na wystawce znalazły się książki mówiące o nauczycielach lub o uczeniu się.

Wszystkim pedagogom , z okazji ich święta życzymy dużo cierpliwości, oraz ciekawych lektur !

Z KSIĄŻKĄ NA KANAPIE.

Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych ( święto obchodzimy w październiku) brzmi:” Książka to przyszłość”. Zaplanuj swoją karierę z nami. Czytaj! Nowości biblioteczne:

Złota polska jesień.

Złota polska jesień  na dobre zadomowiła   w naszej  szkole. Jej barwy i dary natury możecie podziwiać na korytarzu. Na parterze pojawiła się jesienna wystawa przygotowana przez uczniów „ Poligrafika”.  Na wystawie można nie tylko  podziwiać, ale i zjeść dorodne warzywa, soczyste owoce, włoskie orzechy  prosto z ogrodu p. profesor M. Kurzyńskiej i  A. Ciupy.
Aranżacja wystawy p. M. Stratyńska.

 

 

 

4.10.2018r. Międzynarodowy Dzień Zwierząt

„Ze zwierzętami trenujemy kreatywność”. Pod takim hasłem 4 października w naszej bibliotece obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt.” Pozytywnie zakręceni” rozwiązywali krótkie testy, w których mieli  się wcielić w dowolnie wybranego  pupila. Oczywiście dominowały psy  i koty, (co tylko potwierdza fakt, że te zwierzęta od dawna zawładnęły naszymi sercami), ale byli i tacy ,którzy chcieli być: królikami, ptakami, lwami, a nawet żółwiami. Na pytanie o potrzeby zwierząt, wszyscy ankietowani odpowiedzieli,  że każde zwierzę jako istota żywa ma swoje prawa i potrzeby. Najczęściej wymieniane to: pełna miska , potrzeba ciepła i miłości.          Cytując klasyka :”…czymże jest człowiek bez zwierząt? Gdyby odeszły wszystkie zwierzęta, sczezłby człowiek w wielkiej samotności ducha.” Seed : „Myśląc jak Góra”

 

27.09-3.10 2018r. Tydzień Książek Zakazanych.

W  Tygodniu Książek Zakazanych, biblioteka zorganizowała  grę czytelniczą  „W poszukiwaniu zakazanych książek”, która miała  zachęcić młodzież do dyskusji o literaturze. W grze wzięli udział uczniowie klas pierwszych, dla których była to,  dobra zabawa integracyjna.

 

13.09.2018r. Zakładamy  gazetkę szkolną!

Dziś 13 września w bibliotece szkolnej zebrał się  zespół redakcyjny gazetki szkolnej. Grupa  głodnych nowych wrażeń  uczniów klasy I  postanowiła aktywnie włączyć się w życie szkoły. Spontanicznie zorganizowała  w bibliotece zebranie, na którym  wybrano  zarząd gazetki, w tym redaktora naczelnego.  Na razie nie doszło  do podziału  zadań, ponieważ  organizatorzy  chcą włączyć do akcji innych kreatywnych! W bibliotece zostały przygotowane plakaty i ogłoszenia, zachęcające do przybycia  na pierwsze spotkanie wszystkich tych , którzy chcą mieć wpływ na gazetkę. Potrzebni są  dobrzy organizatorzy, poloniści i rysownicy.    Trzymamy kciuki!

 

7.09.2018r. Narodowe Czytanie 2018 w Technikum Poligraficznym

 W tym roku nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskiej Akcji „Narodowe Czytanie”, prowadzonej pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Akcja została przeprowadzona w piątek 7 września, w czytelni naszej biblioteki. Do wspólnego czytania „ Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego zostali zaproszeni uczniowie klas I-IV z polonistkami p. mgr K. Kurasińską i  p. mgr J. Pilarską. Wszyscy uczestnicy czytali adaptację „Przedwiośnia”. Mieli również okazję wysłuchać fragmentu powieści w interpretacji Pana Prezydenta Andrzeja Dudy, poznać genezę powstania „Przedwiośnia”, oraz usłyszeć ulubiony fragmenty książki w wykonaniu swoich  nauczycieli. Inicjatorką przeprowadzonej w  szkole akcji była pani M. Stratyńska. Akcji towarzyszyła wystawka książek Stefana Żeromskiego.

                                                                                          

 

ROK SZKOLNY 2017/2018 

24.09-30.09. 2017 r. Tydzień Zakazanych Książek.

W poniedziałek 25 września br. w bibliotece nastąpiło  otwarcie wystawy, zorganizowanej w ramach Tygodnia Zakazanych Książek.
Celem Tygodnia Zakazanych Książek  jest promocja czytelnictwa oraz uświadomienie ludziom wolności płynącej z czytania i prawa do niej w każdym kraju na świecie oraz w każdej instytucji – bibliotekach czy szkołach”!
W ramach wystawy zaprezentowano kilkanaście  pozycji książkowych ze zbiorów biblioteki,których lektura była zakazywana  z różnych  przyczyn: politycznych, religijnych , społecznych.  Otwarciu wystawy towarzyszyła prezentacja multimedialna, którą mogła obejrzeć odwiedzająca bibliotekę młodzież.

 1.10-31.10.2017 r. Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych „KSIĄŻKA NAS ŁĄCZY”

W październiku biblioteka  włączyła  się w obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji uczniowie zostali zaproszeni do udziału w akcjach :

-Wybieramy Książkę Roku 2017! ( akcja trwa)

- Książka dla biblioteki! ( akcja trwa)

-  Promocja książki i czytelnictwa ( prace plastyczne pt. ”Książka nas łączy”)

- Ankieta na temat:” Zainteresowania czytelnicze nastolatków”

- Ankieta na temat :” Biblioteka szkolna i jej zbiory –sugestie czytelników”

- wystawy  tematyczne zorganizowane w kąciku czytelniczym: „Książki, które trzeba przeczytać…”, „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.

 

70 LAT MINĘŁO

W TYM ROKU OBCHODZIMY JUBILEUSZ 70-LECIA SZKOŁY!

16 listopada 2017 r. odbyły się oficjalne obchody, które rozpoczęła msza święta. Kontynuacją uroczystości była akademia, podczas której dyrektor szkoły p. Irena Maszke przyjęła życzenia od zaproszonych gości, podsumowaniem. To był wyjątkowy dzień również dla biblioteki. Historia biblioteki jest nierozerwalnie związana z  powojenną historią szkoły i sięga 1947.( 1 września 1947 r.               zostało otwarte Gimnazjum Przemysłowe Przetwórczo-Papiernicze przy ul. Zamenhofa)).Pierwsza księga inwentarzowa z 1947 r. zawiera 78 stron. Numer jeden otrzymała wtedy książka B. Iwaszkiewicza ( nie mylić z pisarzem Jarosławem Iwaszkiewiczem) „Algebra”.
Biblioteka uczciła Jubileusz wystawą pamiątek. Na korytarzu zostały wystawiane kroniki rejestrujące najważniejsze wydarzenia i fakty z historii szkoły, dyplomy, prace uczniów oraz zdjęcia. Zaproszeni goście  mogli wpisać się do  Księgi Pamiątkowej.

 

30.11.2017r. Andrzejki

W ostatni dzień listopada tradycyjnie obchodziliśmy Andrzejki. Wróżyliśmy w bibliotece.Wróżby przygotowali uczniowie pod kierunkiem p.Katarzyny Kurasińskiej. Oczywiście było lanie na wodę roztopionego wosku przez dziurkę od klucza,buty,but który jako pierwszy przekroczy próg sali, symbolizuje fakt, że jego właścicielka jako pierwsza wyjdzie za mąż, wróżenie z kart,odczytywanie imienia przyszłego ukochanego, ukochanej. 

 

 

WESOŁYCH ŚWIĄT!!!

 

 

Czym żyje biblioteka!

W NASZEJ BIBLIOTECE CHODZI O TO, BY KSZTAŁTOWAĆ KULTURĘ CZYTELNICZĄ ORAZ BUDOWAĆ WIĘZI SPOŁECZNE, BY ODWIEDZALI JĄ, WSZYSCY CI, KTÓRZY SĄ CIEKAWI ŚWIATA.


   

 

14.02.2018r.  Walentynki

Dzień świętego Walentego - to doskonała okazja do wyznania miłości ukochanej osobie, dlatego też  w „Poligrafiku”  zorganizowaliśmy  pocztę walentynkową.  Zabawa polegała  na tym, że wypełnione i zaadresowane kartki walentynkowe młodzież wrzucała do specjalnie przygotowanej skrzynki, a wyznaczone osoby w dniu 14 lutego roznosiły  je do adresatów. Informacja o możliwości zrobienia i wysłania walentynkowej laurki, pojawiła się w szkole przed feriami, aby wszyscy chętni mogli  przygotować wyjątkową, niepowtarzalną Walentynkę.

Poczta walentynkowa- to nie jedyna atrakcja, jaka czekała  na uczniów z okazji dnia zakochanych. W szkole w tym dniu obchodziliśmy Dzień Koloru Czerwonego.  Każdy, kto ubrał się na czerwono był zwolniony z „krępujących” lub „niewygodnych” odpowiedzi.
Odpowiedzialne: p. M. Stratynska i p. J. Walewska.

 

 

17.02.2018 Międzynarodowy Dzień Kota

Z tej to okazji w naszej szkole zorganizowano akcję: „Szare, bure i pstrokate”, która miała na celu zebranie kociej karmy na rzecz bezdomnych zwierząt. Akcja trwa, wyniki ogłosimy pod  koniec  roku szkolnego. Posiadaczy i wielbicieli kotów zaprosiliśmy do pochwalenia się swoim pupilem. Zdjęcia uroczych milusińskich można było przynosić do biblioteki lub do p. J. Walewskiej. Fotografie Ozdobiły hol parteru i mogli je również  obejrzeć  rodzice i  przyszli uczniowie „Poligrafika”, którzy odwiedzili nas w Dniu Otwartym (24.02.2018). 18 lutego w Galerii Łódzkiej  można było zobaczyć kocie piękności. Wystawa Kotów Rasowych ściągnęła szerokie rzesze „kociarzy”. Nas reprezentowała p. bibliotekarka. Na wystawie można było kupić m.in. książkę F. Klimka „Najpiękniejsze wiersze o kotach”.

  

24.02.2018r. Dzień Otwarty

W sobotę 24lutego 2018 r. w Zespole Szkół Poligraficznych odbył się Dzień Otwarty dla Rodziców i przyszłych Uczniów klas I.W ofercie znalazła się prezentacja szkoły, zwiedzanie budynku, rozmowy z Dyrektorem, nauczycielami i uczniami.
Biblioteka uczestniczyła w promocji szkoły. Rodzice i przyszli poligrafowie  mogli  poznać panującą w bibliotece atmosferę , co jest w tym miejscu  ciekawego (oprócz bibliotekarza???), w jaki sposób można spożytkować w bibliotece swój wolny czas.

 

28.02.2018r. Dzień Otwarty dla uczniów szkół podstawowych

 W środę odwiedzili nas szóstoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 33 w Łodzi.Na przyszłych poligrafów czekały liczne atrakcje ( więcej informacji w aktualnościach szkoły).Uczniowie i ich opiekunowie obejrzeli również  bibliotekę. Podczas chwili odpoczynku  w „strefie relaksacyjnej”  mogli odpocząć na naszej „wypasionej” kanapie i poznać zbiory biblioteczne, bo my wierzymy, że kontakt z książką ubarwia  szarą  rzeczywistość.

 20.03.2018r. 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości .  

II edycja Imienin Marszałka w WBP  im. Piłsudskiego.
20 marca 2018r. uczniowie klasy IIc ( pod opieką p. J. Pilarskiej i p. M. Straryńskiej) wzięli udział w sesji poświęconej Bronisławowi Piłsudskiemu. Impreza odbyła się w WBP im. .Marszałka Józefa Piłsudskiego. Młodzież miała okazję  :
- obejrzeć film „Piłsudski Bronisław-zesłaniec, etnograf, bohater;
-spotkać się z reżyserem filmu Waldemarem Czyżewskim;
- uczestniczyć w otwarciu wystawy Bronisław Piłsudski(1866-1918).

 

UWALNIAMY KSIĄŻKI !

W naszej szkole ruszyła  akcja „Uwolnij książkę!”. Bookcrossing pozwala dzielić się książkami, daje szansę  wymiany na inne. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do biblioteki!. Zachęcamy do  przynoszenia  książek ,które już przeczytaliście i nie są Wam potrzebne. Dajcie drugie życie książce, niech ktoś chętny  też ją  przeczyta!

 

26.04.2018r. Gala podsumowująca XVII Łódzki Festiwal Bibliotek Szkolnych   

W czwartek, w Teatrze Muzycznym w Łodzi przy ul. Północnej 47/51 odbyła się uroczysta gala podsumowująca XVII edycję Festiwalu Bibliotek Szkolnych. Tegoroczny konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych –„ Być jak Matejko” polegał na wykonaniu fotografii żywego obrazu opatrzonego cytatem z wybranej powieści historycznej. Możemy się pochwalić!.  I miejsce zajęła uczennica naszej szkoły Justyna Stelmaszczyk z kl. I g b. Justynka przyjęła nagrodę z rąk p. Grażyny Bąkiewicz-(  pisarki, historyka, nauczyciela). GRATULUJEMY!

W foyer teatru, uczestnicy gali mieli  okazję zobaczyć wystawę  kostiumów scenicznych - „Pół wieku z lekką muzą”, przygotowaną  dla uczczenia jubileuszu pięćdziesięciolecia pracy artystycznej Anny Bobrowskiej – Ekiert. 

 

 

 1.06.2018r. Bliskie spotkania na kanapie!

Nasze książki lubią relaksować się na kanapie! Poznaj nowości. Poczuj w sobie dziecięcą radość., inspirację i kreatywność. Każda książka jest przecież  podróżą w nieznane, w głąb siebie. Zapraszam na kanapę z książkami. Miłej zabawy! 

 

 

 REGULAMIN BIBLIOTEKI

1.) Z biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły. 
2.) Przy zapisie zgłaszający się powinien zobowiązać się do przestrzegania regulaminu.
3.) Jednorazowo można wypożyczyć trzy woluminy. 
4.) Okres wypożyczenia książki z działu lektur i beletrystyki nie może przekraczać trzech tygodni. 
5.) Książki naukowe i popularnonaukowe wypożycza się na okres nie dłuższy niż jeden tydzień. 
6.) Istnieje możliwość przedłużenia terminu zwrotu wypożyczonego woluminu, jeżeli nie ma zapotrzebowania ze strony innych wypożyczających. 
7.) Na prośbę czytelnika można zarezerwować książkę, która jest aktualnie wypożyczona. 
8.) Przeczytane woluminy powinny być natychmiast zwrócone do biblioteki, gdyż czekają na nie inni czytelnicy. 
9.) Czytelnicy zobowiązani są do przestrzegania ustalonych terminów wypożyczeń. 
10.) Z księgozbioru podręcznego można korzystać wyłącznie na miejscu- w czytelni. 
11.) Nauczyciel bibliotekarz udzieli informacji o książkach, pomoże w doborze literatury. 
12.) Wypożyczone książki należy chronić przed zniszczeniem i zagubieniem. 
13.) Czytelnik przed wypożyczeniem książek powinien zwrócić uwagę na ich stan i zauważone uszkodzenia zgłosić nauczycielowi bibliotekarzowi. 
14.) Czytelnik, który zgubi lub zniszczy książkę lub inne dokumenty ze zbiorów bibliotecznych, musi odkupić taką samą lub inną wskazaną przez nauczyciela bibliotekarza pozycję o wartości odpowiadającej aktualnej antykwarycznej cenie pozycji zagubionej (zniszczonej). 
15.) Wypożyczone książki i inne rodzaje zbiorów bibliotecznych muszą zostać zwrócone do biblioteki przed końcem roku szkolnego.
16.) W przypadku zmiany miejsca pacy lub szkoły czytelnik zobowiązany jest przed odejściem rozliczyć się z biblioteką.LEKTURY SZKOLNE 2017/2018

Książki, a dokładniej tytuły, które warto znać przed egzaminem dojrzałości na poziomie podstawowym.

 • Antygona
 • Balladyna
 • Będziecie Moimi świadkami...
 • Biblia
 • Boska Komedia 
 • Cesarz
 • Chłopi t. 1 
 • Cierpienia młodego Wertera 
 • Cudzoziemka 
 • Dekameron
 • Don Kichot z La Manchy 
 • Dziady cz. III 
 • Dzieje Tristana i Izoldy 
 • Dżuma 
 • Fantazy
 • Faust 
 • Ferdydurke 
 • Gloria victis 
 • Granica 
 • Hamlet 
 • Iliada
 • Inny świat 
 • Jądro ciemności 
 • Kazania sejmowe
 • Konrad Wallenrod
 • Kordian 
 • Król Edyp 
 • Lalka 
 • Listy starego diabła do młodego
 • Lord Jim
 • Ludzie bezdomni 
 • Łagodna 
 • Makbet 
 • Mendel Gdański 
 • Mistrz i Małgorzata 
 • Mitologia
 • Nad Niemnem 
 • Nana
 • Nie Boska Komedia 
 • Noce i dnie
 • Obrona Sokratesa
 • Odyseja
 • Ojciec Goriot
 • Pamięć i tożsamość
 • Pamiętniki 
 • Pan Tadeusz 
 • Pani Bovary
 • Pieśń o Rolandzie
 • Potop 
 • Pożegnanie z Marią 
 • Pożoga
 • Proces 
 • Przedwiośnie 
 • Przestrogi dla Polski
 • Romeo i Julia
 • Siłaczka
 • Skąpiec
 • Sklepy cynamonowe
 • Świętoszek 
 • Szewcy 
 • Tango 
 • Trans-Atlantyk 
 • Wesele 
 • Wierna rzeka 
 • Wyznania
 • Zbrodnia i kara