21.03. Dzień Zespołu Downa
21 marca w pierwszy dzień wiosny obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. By wyrazić solidarność z osobami z Zespołem Downa zakładamy tego dnia dwie różne skarpetki. To dobra okazja, żeby pokazać, że jesteśmy różnorodni, żyjemy ze sobą na co dzień i możemy wzajemnie dopełniać nasze światy.
A dla chętnych biblioteka proponuje:
Adam i Ewa to młode, zamożne, wykształcone małżeństwo. Spełnieniem ich ambicji i planów na przyszłość ma stać się dziecko. Jednak jego narodziny okazują się ruiną, nie realizacją marzeń: dziewczynka ma zespół Downa w wyjątkowo ciężkiej postaci. Ewa – poprzez instynktowne poświęcenie – uczy się akceptować córkę, choć nie jest w stanie dotrzeć do jej świata. Adam, którego zawiedzione nadzieje zamieniły się w odrzucenie, coraz bardziej oddala się od rodziny. Nie ma pojęcia, że Marysia-Myszka – niezdolna do wypowiedzenia poprawnego zdania i wykonania sensownej w ludzkich oczach czynności – zrywa jabłka z rajskiego drzewa i rozmawia z Bogiem. Czy zdarzy się coś, co otworzy zatrzaśnięte między nimi drzwi? Być może klucz znajduje się w przeszłości..
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Książka TWARZE SUKCESU jest galerią postaci – przedstawia ludzi z zespołem Downa, którzy w sposób mniej lub bardziej spektakularny przełamują stereotyp niepełnosprawności intelektualnej jako nieszczęścia, choroby, bezradności i nieprzystosowania społecznego. www.bardziejkochani.pl
Maja Chmiel, matka chłopca dotkniętego zespołem Downa, w swej książce snuje opowieść o życiu. Przemierzając kolejne strony książki, dowiadujemy się, jak zmieniało się życie autorki po tym, jak została matką Pawła. W jej słowach odnajdziemy trochę żalu, trochę rozgoryczenia, nie braknie też rozczarowania tymi, którzy nie potrafili obcować z innością chłopca. Spośród tych uczuć przebija jednak ogromna miłość matki do dziecka, miłość, która – posługując się słowami autorki: „wszystko wynagrodzi, każdy ból dziecka i jego cierpienie”. „To książka człowieka, który tak wiele chciałby powiedzieć tym ludziom, pokazać, że „inność” też ma uczucia”.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.