Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

8 marca Dzień Kobiet!

Kochani Panowie, zamiast tradycyjnie wręczanych w tym dniu czekoladek lub kwiatów, proponuję kupić ukochanej książkę! Bo książki, dla nas książkoholiczek, to najlepszy prezent!

Polecam książki o niezwykłych kobietach, kobiecej solidarności i sile miłości:

1. „Na skraju dwóch światów” - Teodora Żukowska. Wspomnienia z lat 1939-1953 Teodory Żukowskiej, ps. "Milena", która podobno była najwyżej umieszczonym w niemieckiej administracji agentem Armii Krajowej. Podczas II wojny światowej pracowała w biurze gubernatora dystryktu warszawskiego Ludwiga Fischera i osobiście wzięła udział w ceremonii ślubu Franza Kutchery. 1 lutego 2021r. minęła 77. rocznica zamachu na Franza Kutscherę, kata Warszawy. Czy wiecie, że 4 lutego 1944r. udzielono trupowi i ciężarnej narzeczonej ślubu? Ślubu udzielił sam Himmler a panna młoda dostała krwawy „prezent ślubny”. W tym dniu Niemcy rozstrzelali 200 Polaków.

2. „Maria Skłodowska-Curie. Złodziejka mężów, życie i miłości”- Iwona Kienzler Biografia Marii Curie-Skłodowskiej: matki, żony, kochanki i naukowca. Ciekawostka: czy wiecie, że notes Marii Skłodowskiej Curie jest nadal tak napromieniowany, że przechowuje się go w sejfie wyłożonym ołowianymi płytami a na jego wyjęcie potrzebna jest specjalna zgoda? 

3. „Osiecka. Tego o mnie nie wiecie „ - Beata Biały. W TVP możemy obejrzeć serial „Osiecka”, który od początku emisji wzbudza wiele kontrowersji a ja zachęcam do przeczytania biografii poetki, historii opowiedzianej przez jej przyjaciół i znajomych. Ciekawie przeprowadzone wywiady, polecam.

4. „Smażone, zielone pomidory” – Fannie Flagg. Jedna z moich ulubionych książek. Magiczna , nastrojowa i ponadczasowa historia o przyjaźni i sile kobiet. 

5. "Rebeka" - Daphne Du Maurier – słynna powieść angielskiej mistrzyni romansu psychologicznego, która doczekała się wielu adaptacji m.in. filmowych. Ta najsłynniejsza to: „Rebeka” Alfreda Hitchcocka z 1940 r. z Laurence'em Olivierem jako Maximem i Joan Fontaine w roli pani de Winter. Film zdobył Oscara.

Wszystkim kobietom w dniu ich święta składam wszystkiego najlepszego!