Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Dzień Kota

Z okazji Światowego Dnia Kota, proponuję  nostalgiczną podróż w czasie, bo jak pisał Paulo Coelho w „ Być jak płynąca rzeka”:  „(…) najśmieszniejsze w ludziach” jest to, że „Zawsze myślą na odwrót: spieszy im się do dorosłości, a potem wzdychają za utraconym dzieciństwem”. A moje dzieciństwo, jak  pewnie większości z was, było pełne magicznych  postaci z książek , w których prym wiedli  oczywiście koci bohaterowie. Pierwszą ukochaną lekturą z  dzieciństwa, którą samodzielnie przeczytałam był „Kot w butach „ Jana Brzechwy. Pamiętam, że Janek właściciel kota, nie był szczególnie interesującą postacią, ale kot i to taki, który nosił byty… wymiatał!

„Kot w butach” J. Brzechwa, 1 wydanie 1966r.
Ciekawskiego kotka  Filemona i jego dorosłego towarzysza kota  Banifacego pokochałam dzięki książce „ Przygody kota Filemona ” autorstwa duetu :Sławomir Grabowski i Marek Nejman. Dodam, że  Filemon  stał się sławny dzięki  serialowi animowanemu. Serial był wyświetlany o 19.00. w porze Dobranocki, ściągał przed telewizory dzieci i rodziców i  pokazywał  magiczny świat małego  kotka.

„Przygody kota Filemona” Sławomir Grabowski,  1wydanie 1977r.
O tym, że lektury nie są nudne przekonałam się czytając „Przygody Filonka Bezogonka” Gosty  Knutsson. Nie pamiętam już, która to była klasa, ale kota  któremu szczur odgryzł ogonek -  nie zapomnę.  

„Przygody Filonka…” Gosta Knutsson , 1wydanie 1961r.
W dzieciństwie Marię Konopnicką kojarzyłam jedynie ze słuchowiskiem, które dostałam  na płycie winylowej:  „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Nie była, to moja ulubiona pozycja, dlatego kiedy  mama kupiła mi  książkę „Szkolne przygody Pimpusia  Sadełko”, nie od razu rzuciłam się do czytania. Przygody  Pimpusia, psotnego  kotka w kociej szkole okazały się jednak bardzo zabawne.

Szkolne przygody Pimpusia Sadełko”  Maria Konopnicka, 1 wydanie 1905r.
I jeszcze jedna ulubiona   książka z dzieciństwa o przygodach niesfornego kota „ Puch kot nad koty” Jana Grabowskiego z ilustracjami  Konstantego Sopoćki.   

 

„Puch kot nad koty „ Jan Grabowski ,1 wydanie 1952r.

Zachęcam, do podzielenia się swoimi ukochanymi książkami z dzieciństwa. 
Czekam na LIBRUSIE- M.Stratyńska.