Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Nauka online !

Kochani! Od 20 grudnia do 9 stycznia przechodzimy na nauczanie zdalne. Znów będziecie spędzać długie godziny przed monitorami komputerów, mniej wychodząc z domu, rzadziej spotykając się ze znajomymi. Kilka godzin dziennie przed ekranem komputera, pięć dni w tygodniu: e-maile, internetowe platformy edukacyjne, komunikatory, itd.- to za dużo. Nic dziwnego, że bolą oczy, plecy a mózg paruje od nadmiaru bodźców. Musicie wiedzieć, że osoby, które spędzają za dużo czasu przed ekranem komputera, są zagrożone uzależnieniem. Jak się przed tym toksycznym nałogiem bronić? W wolnym czasie zamiast bezmyślnie gapić się w monitor komputera czy smartfona proponuję poczytać! Lektura dla Was i Rodziców. Polecam!

1.Nicholas Kardaras „Dzieci ekranu”- książka specjalisty ds. uzależnień. Wstrząsająca, udowadniająca, że technologia ma ogromny wpływ na mózg dzieci i to niestety negatywny.

2.Adam Alter „Uzależnienia”- autor przekonuje, że w odpowiednich okolicznościach każdy z nas może się uzależnić, a twórcy nowych mediów dbają o to, by takich pokus stworzyć jak najwięcej. Odsłaniając mechanizmy uzależnień behawioralnych, autor wyjaśnia, dlaczego jest nam tak trudno oprzeć się udogodnieniom oferowanym przez współczesne technologie. A co najważniejsze, pokazuje jak zmniejszyć szkodliwy wpływ nowych uzależnień na nasze zdrowie.

3.Robert Modrzyński „ Nowe uzależnienia…” Szybciej, więcej, lepiej… Współczesna młodzież często określana jest „pokoleniem instant” bądź „cyfrowych tubylców”. Świetnie poruszają się w mediach społecznościowych i nie wyobrażają sobie bez nich życia. Przyzwyczajeni do natychmiastowej gratyfikacji wypracowali nowe sposoby spędzania wolnego czasu i odreagowania stresu. Książka porządkuje wiedzę na temat nałogowych zachowań coraz częściej pojawiających się u młodych ludzi.

4.Hilda Burke „Jak rozpoznać i pokonać uzależnienie od smartfona” Praktyczne wskazówki i ćwiczenia .Wstajesz rano i sięgasz po telefon? Nieustannie sprawdzasz media społecznościowe? Natychmiast reagujesz na dźwięk powiadomień? Jedziesz do pracy i grasz  na telefonie? Kładziesz się spać, dopiero gdy  upewnisz się, że przeczytałeś już wszystkie wiadomości? Jeśli odpowiedziałeś na te pytania pozytywnie, to być może jesteś uzależniony od telefonu.

5. William Powers  „Wyloguj się do życia” – poradnik skierowany do nas wszystkich. Lektura podzielona na trzy części. W pierwszej autor opisuje jak wygląda życie uzależnione od nowych technologii. Czy już jest za późno, żeby od nich uciec i żyć prościej, jak ludzie kilkadziesiąt lat temu, kiedy nikt nie wiedział o czymś takim jak komputer, czy telefon? Druga część pokazuje, że nie tylko XXI w. ma monopol na nowoczesność. W części trzeciej przeczytamy o tym, jak wykorzystać tę wiedzę w praktyce i zaspokoić potrzebę bycia na bieżąco, nie tracąc przy tym realnego życia.