Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

#Zostań w domu. Czytaj książki!

#Zostań w domu. Czytaj książki!

Pandemia  zamknęła nas w domach. Czas kwarantanny to doskonały moment na nadrobienie zaległości książkowych. Setki lektur w formie audiobooków i  e-booków przygotował dla nas Empik. Możemy czytać przez 60 dni za darmo!  Zachęcam do sięgnięcia po zaległą lekturę. Do jakich książek zajrzeć?
Oto moje propozycje:
Wielbicielom thrillerów polecam „Pacjentkę” M. Alex – niezła fabuła, trzymająca w napięciu od pierwszych stron, wartka akcja, zaskakujące zakończenie!  

Wszystkich, którzy kochają ” Hobbita” zachęcam do  sięgnięcia  po książkę C. Humphreya  „Tolkien. Biografia”. Przeczytałam, ciekawa. Tolkien w oczach swojego biografa to nie tylko pisarz, ale również kochający mąż  i ojciec.

 Tym, którzy lubią malarstwo Vincenta van Gogha proponuję przeczytać  książkę  I. Stone a „Pasja życia”-  niezwykła, pełna pasji i namiętności  historia autora „Słoneczników”.

Jeśli  macie ochotę na międzynarodowy bestseller, to przeczytajcie „Przy stole z Hitlerem” R. Postorino. Historia 26-letniej Rosy, testerki potraw przygotowywanych dla  Hitlera. Wojna i nazizm widziany  oczami  niemieckich kobiet. Warto!

Nawiedzony dom na wzgórzu” J. Shirley, to powieść dla miłośników mocnych wrażeń. Ten horror doczekał się 2  kinowych ekranizacji. Polecam!

Z  literatury  tzw. kobiecej   warto wybrać książkę  „Małe kobietki” L. Alcott - ciepłą pełną miłości, wzajemnego  zrozumienia  i szacunku  historię 4 sióstr. Przyznaję, trochę moralizatorska jak na dzisiejsze warunki, ale urocza.

Miłośnikom reportażu polecam książkę W. Szabłowskiego „Jak nakarmić dyktatora”. Relacja kucharzy, którzy gotowali dla  tyranów odpowiedzialnych za śmierć tysięcy a nawet milionów ludzi. Jak żyli, co myśleli przygotowując posiłki, czy się bali o siebie i swoje rodziny? Pamiętajmy, że ich  los  zależał  od gustów kulinarnych pracodawców.  Na te i inne pytania znajdziecie  odpowiedz czytając książkę. Świetny reportaż!

Nie zapomnijcie o lekturach szkolnych. Powtórka do matury, wskazana!  W zakładce: szkoła średnia możecie znaleźć takie tytuły jak: „Zdążyć przed Panem Bogiem” H. Krall, „Dżumę” A. Camusa , Zbrodnię i karę” F. Dostojewskiego, „Lalkę” B. Prusa,  „Ferdydurke” W. Gombrowicza czy „Wesele” S. Wyspiańskiego. Szczegóły znajdziecie na stronie Empiku.

Sfrustrowanym nauczaniem  online  nauczycielom oraz  wszystkim miłośnikom komedii kryminalnych polecam zabawną książkę J. Galińskiego” Kółko się pani urwało”. Bohaterką  jest irytująca starsza pani, która na własną rękę próbuje rozwiązać zagadkę kryminalną, co prowadzi do  wielu śmiesznych sytuacji. Świetnie się bawiłam !

„Opiekunkę” S. Browne, powinni przeczytać rodzice, którzy w dobie koronawirusa cierpią z powodu 24 godzinnego siedzenia w domu ze swoimi pociechami i tęsknią  do czasów, gdy ich skarbami zajmowały się bliższe lub dalsze  opiekunki a oni mogli rozwijać  karierę zawodową. Ta książka pozwoli wam drodzy rodzice  docenić zalety bycia  rodziną. Nie dajcie się uzależnić od pomocy opiekunek! Wciągająca lektura!

„Tatuażysta z Auschwitz”  H. Morris - oparta na faktach. Poruszająca  historia  miłości Lalego do Gity. Książka  zachwyca i przeraża. Dlaczego, bo jej akcja rozgrywa się w obozie koncentracyjnym. Warto przeczytać!

Jeżeli oglądaliście  telewizyjny program podróżniczy  pt. „Pieprz i wanilia”, to z przyjemnością przeczytacie biografię Tony’ego Halika pt. ” Tu byłem. Tony Halik” Autorem książki jest M. Wlekły, który bardzo szczerze opisuje  życie swojego bohatera, jego, podróże i przygody. Fascynująca i zaskakująca lektura.

Miłej lektury!